Iğdır Gazetesi Yenilebilir Böceklerin Dünyanın Geleceğini Kurtaracağı İddia Edildi - Iğdır Gazetesi - Iğdır gazetesi, ığdır haberleri

98 yaşındaki Atlas nine, Covid-19 aşısı oldu IĞDIR'da yaşayan, 9 çocuk annesi ve 38 torun sahibi Atlas Yaray'a (98), evine gelen sağlık ...           • KERKİ KÖYÜ BU GÜN ERMENİ İŞĞALİNDAN GERİ ALINDI Kerki, Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin Sederek Rayonu’n...           • Yankı Özel Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri Okulu Açıldı Iğdır’da Yankı Özel Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi görkemli bi...           • KARAKOYUNLU BELEDİYESİ ARAÇ PARKURUNU GÜÇLENDİRİYOR Karakoyunlu Belediye Başkanı Bayram Ali Ballı belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere Karako...           • Kızgın halk, seçim öncesi verdiği sözleri tutmayan belediye başkanını ağaca bağlayıp dövdü Meksika'nın 11 mahalleden oluşan Frontera Comalapa şehrinin Belediye Başkanı Ramirez Aguilar, se&c...           • Rusya yüzde 100 etkinlikte ikinci bir koronavirüs aşısı üretti Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, Spu...           • Öldürülen Ebru Aras'ın ailesi, adalet bekliyor IĞDIR'da, eşi Umut Aras (29) tarafından tabancayla vurularak öldürülen 3 aylık hami...           • Destekle tandır kurup lavaş üretiyorlar IĞDIRLI Necife Karakuş (55) ile Fatma Satı (50), KOSGEB'den aldıkları destekle tandır kurarak, lav...           • Üniversite öğrencilerinden kitap yardımı Bartın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından Iğd...           • Doğu'da 1551 köy ve mahalle yolu ulaşıma kapandı Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan ile Tunceli'de etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 1551 ...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
8220 İzlenme, 31 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
8630 İzlenme, 30 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
8452 İzlenme, 30 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8662 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Yenilebilir Böceklerin Dünyanın Geleceğini Kurtaracağı İddia Edildi

Birçok lokantada ve süpermarket zincirinin reyonlarında yer almaya başlayan yenilebilir böceklerin sağlıklı ve çevre dostu olduğu yönünde görüşler ortaya atıldı. Bu görüşün aksine yenilebilir böceklerin endüstriye dönüşerek çevreye zararlı olabileceği yönünde görüş belirtenler de var.

Yenilebilir Böceklerin Dünyanın Geleceğini Kurtaracağı İddia Edildi

Eskiden çiğ balık, kale ya da chia tohumunun bu kadar popüler olacağını tahmin etmezdik, ancak çoktan bu yiyecekler gerek öğle yemeklerinde gerek smoothie'lerde yerini almış vaziyette. Peki sizce yemek yeme alışkanlığımız kızarmış çekirgeleri de içerek şekilde değişebilir mi?

BÖCEKLER YEME ALIŞKANLIKLARIMIZI DEĞİŞTİREBİLİR

Bu hafta İngiltere'nin başkenti Londra'daki bir suşi lokanta zinciri olan Abokado, çekirgeleri yemek menüsüne ekleyerek bu yiyeceğin hem sağlıklı hem de sürdürülebilir olduğunu belirtti.

BBC'nin Newsbeat ekibinden Lindsay Brown, çekirgelerin ya da böceklerin nasıl yeme alışkanlıklarımızı değiştirebileceğini kaleme aldı.

Abokado'nun müdürü Kara Alderin, birkaç yıl içinde böceklerin her gün yediğimiz yiyeceklerin içinde yerini alacağını düşünüyor.

Yine İngiltere'de süpermarket zinciri Sainsbury's de 250 şubesinde geçen yıl kurtçukları atıştırmalık olarak satmaya başladı.

Başka markalar da benzer ürünleri sağlıklı ve çevre dostu olduğunu vurgulayarak yiyecek menüleri kapsamında satıyor.

Diğer yandan dünyanın dört bir yanında 2 milyar kişi halihazırda böcek yiyor. Buna entomofagi deniyor.

'KİRLİLİĞİ AZALTIR'

Bazı böceklerin tamamını yiyebiliyorsunuz, ancak mesela ineklerin sadece yüzde 40'ı tüketilebiliyor.

2013'te yayımlanan bir Birleşmiş Milletler raporu, böcek yemenin beslenmeye yardımcı olacağını ve kirliliği azaltacağını öne sürüyor.

Imperial College London'dan Dr. Tilly Collins, böcek yemenin yaygınlaşmasını umduğunu, çünkü bunun çevreye çok büyük faydalarının olduğunu söylüyor:

"Batı'da şu an yediğimiz miktarda eti yemeye devam edemeyeceğimiz için sürdürülebilirlik gittikçe zorlaşıyor. Gelişmekte olan ülkelerde ise gıda güvenliği bir sorun olduğu için böcek yemek ciddi bir besin kaynağı olabilir."

Böcek yetiştiriciliği için hayvan yetiştiriciliğinden çok daha az miktarda toprak, besin ve su kullanılıyor; aynı zamanda ineklerin saldığı metandan yüzde 80 daha az metan gazı böcekler tarafından salınıyor.

'ÇEVREYE O KADAR DA YARARLI OLMAYABİLİR'

Cambridge Üniversitesi'nden zoolog Charlotte Payne, bazı et kaynaklarının çevreye çok daha az olumsuz etkisinin olduğunu belirtirken böcek yetiştiriciliğinin de bugün birçok et ürününde olduğu gibi büyük bir ticari pazara dönüşerek çevreye zarar vermeye başlamaması gerektiği uyarısında bulunuyor.

'Böcek Yemek Hakkında' adlı kitabın yazarlarından biri olan Joshua Evans, böcek yemenin zannedildiği kadar çevreye faydalı olmayabileceğini söylüyor.

Evans'a göre böcek yemek, tek ürünlü tarımın ve kitlesel üretimin 'çılgın' etkilerini bir anda geriye çevirmeyebilir.

Globe and Mail'e konuşan Evans, 20'nci yüzyılda da benzer şekilde soyaya böyle bir anlam yüklendiğini hatırlatarak soya üretiminin Amazon ormanlarında büyük bir kıyıma yol açtığını ve soyanın tarımından elde edilen mahsulün başka yerlere gönderilerek ucuza et üretiminin sağlandığını vurguladı.

Evans, soya yerine böcek tarımını koyarsak da benzer bir etkinin meydana gelebileceğini aktarıyor.

Vegan Toplumu ismindeki organizasyona göre ise gezegeni kurtarmanın tek yolu bitki ağırlıklı bir beslenme alışkanlığına dönmek.

'KARAMELİZE KURTLAR ÇOK LEZZETLİ'

Bazılarını kanatlı bir böcek yemek ya da çıtır çıtır bir kurt yeme fikri dehşete düşürüyor.

Imperial College London'ın yeni bir araştırmasına göre yeni şeyleri denemek konusunda çocuklar daha istekli.

Bazı böceklerin gerçekten lezzetli olduğunu söyleyen Collins, insanların daha küçük yaşta beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapmaya açık olduğunu söylüyor.

Zoolog Charlotte Payne, insanların bilmedikleri bir şeye denemeye istekli olmadığını, böcekleri lezzetle ilişkilendirmediklerini söylüyor.

Ancak Payne, son sekiz yılda İngiltere'de insanların yenilebilir böceklere bakışının olumlu bir şekilde değiştiğini düşünüyor.

"Bir Hafta Boyunca Böcek Yemek" adlı belgesel için Ocak ayında bir hafta böcek yiyen Radio 1 DJ'i Adele Robertsa, görüşünün değiştiğini ve bundan sonra bir restoran menüsünde böcek gördüğünde yiyebileceğini söylüyor.

Robertsa'ya göre nasıl pişireceğini bilirseniz böcekler çok lezzetli olabilir.

Robertsa, o zamandan beri çok sık böcek yiyememesinin nedeni olarak marketlerde bu ürünlerin satılmamasını gösteriyor.

Haber tarihi: 21 / 05 / 2019
Haber Okunma: 1975
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: eşi tarafından öldüren ebru'nun cenazesi ailesime teslim edildi
Sonraki: BABADAN KALMA YÖRESEL EVİNİ KÜLTÜR VE SANAT EVİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi