Iğdır Gazetesi Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı? - Iğdır Gazetesi - Iğdır gazetesi, ığdır haberleri

98 yaşındaki Atlas nine, Covid-19 aşısı oldu IĞDIR'da yaşayan, 9 çocuk annesi ve 38 torun sahibi Atlas Yaray'a (98), evine gelen sağlık ...           • KERKİ KÖYÜ BU GÜN ERMENİ İŞĞALİNDAN GERİ ALINDI Kerki, Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin Sederek Rayonu’n...           • Yankı Özel Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri Okulu Açıldı Iğdır’da Yankı Özel Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi görkemli bi...           • KARAKOYUNLU BELEDİYESİ ARAÇ PARKURUNU GÜÇLENDİRİYOR Karakoyunlu Belediye Başkanı Bayram Ali Ballı belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere Karako...           • Kızgın halk, seçim öncesi verdiği sözleri tutmayan belediye başkanını ağaca bağlayıp dövdü Meksika'nın 11 mahalleden oluşan Frontera Comalapa şehrinin Belediye Başkanı Ramirez Aguilar, se&c...           • Rusya yüzde 100 etkinlikte ikinci bir koronavirüs aşısı üretti Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, Spu...           • Öldürülen Ebru Aras'ın ailesi, adalet bekliyor IĞDIR'da, eşi Umut Aras (29) tarafından tabancayla vurularak öldürülen 3 aylık hami...           • Destekle tandır kurup lavaş üretiyorlar IĞDIRLI Necife Karakuş (55) ile Fatma Satı (50), KOSGEB'den aldıkları destekle tandır kurarak, lav...           • Üniversite öğrencilerinden kitap yardımı Bartın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından Iğd...           • Doğu'da 1551 köy ve mahalle yolu ulaşıma kapandı Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan ile Tunceli'de etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 1551 ...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
8221 İzlenme, 31 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
8630 İzlenme, 30 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
8452 İzlenme, 30 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8662 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Adet gecikmesi yaşanmasıyla birlikte akla ilk gelen şey gebelik ihtimalidir. Hamilelik ne zaman belli olur? Hangi testi ne zaman uygulamak doğru sonuca ulaşmamızı sağlar? Gibi sorular ve merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Kerem Doğa Seçkin sizler için açıkladı...

Hamilelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Her ay adetlerini zamanında gören, adet düzensizliği olmayan kişilerde, Hamilelik testi adet gecikmesini takiben herhangi bir zamanda yapılabilmektedir. Fakat adet düzensizliği yaşayan kadınlarda bunun tarihi ile net bilgi verebilmek kolay değildir. Gebelik materyalinin (embriyo) rahim duvarına yerleşmesinin ardından kanda yükselmeye başlayan ßHCG hormonun varlığı sayesinde kanda ve daha sonraki zamanlarda bu hormonun kandan elimine edilmesinin ardından idrara geçmesi sonrasında ise idrarda gebelik testi pozitifleşmektedir. İlk olarak kanda yükselmeye başlayan bu hormon daha sonra idrara da geçerek testlerin idrar kitleriyle de yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Uzun yıllardan beri her iki test de gelişerek hassasiyeti oranı daha yüksek hale gelmiştir. Gebeliğin tespitini doktora gitmeden yüksek doğruluk oranıyla saptanabilir hale getirmiştir. Bu da kadınlar için gebelik tespitini oldukça kolay ve avantajlı hale getirmiştir.

Adet düzensizliği test sonuçlarını etkileyebilir.

Adet düzensizliği kadınlarımızda sıklıkla görülmektedir. Hatta bazen kadınlar adet düzensizlikleri yüzünden gebeliğinin farkında olamamaktadır. Özellikle menopoz dönemi öncesi yaşanan adet düzensizlikleri gebelik için oldukça fazla sayıda sürprizlerin yaşandığı bir dönemdir kadınların hayatında. Ayrıca yine yumurtlama tembelliği bulunan ve adetleri düzensiz olup kolay gebe kalamayan kadınlarda yaşamış oldukları bu adet düzensizliklerinden dolayı gebe olduğunun farkına varamamaktadır. Adet düzensizliği bulunan kadınlarda ise gebelik testi adet gecikmesinden hemen önce veya sonra da pozitif tespit edilebilir. Kanda gebelik testi daha duyarlı olup gebeliğin, adet gecikmesinin hemen ardından gebelik tespitini sağlayabilmekle beraber aynı zamanda idrar kitleriyle yapılan testler bu kadar hassas ve erken dönemde gebeliği saptayamayabilir. Kan vererek yapılan testler bu basamakta daha güvenilirdir. Çok nadiren de olsa testler gebe olmayan kadınlarda yanlış pozitif sonuçlar verebilir. Yani gebelik durumu olmasa bile bu testler nadiren pozitifmiş gibi sonuç verebilmektedir. Fakat bu sonuçların yapılan kan testleriyle tekrardan teyit edilerek doğru olmadığı tespit edilebilir. Bunun sonrasında kadının üstünde oluşan gereksiz baskı ve psikolojik stres ortadan kolaylıkla kalkabilmektedir. 

 

Kan ve idrar testi arasındaki fark nedir?

Daha önce de değindiğimiz gibi gerek idrar örneği gerekse kan testleriyle gebelik testi yapılabilmektedir. İdrar testlerinde çift çizgi görülmesi yani gebelik testinin pozitifliği, yaklaşık olarak adetin görülmesi beklenen tarihten hemen sonrada görülebilmektedir.  Fakat beklenen adet tarihinden bir hafta sonrasında daha hassas olarak tespit edilebilmektedir. Bu nedenle eğer idrar kitleri kullanılarak test yapılacak ise adet gecikmesinden 3-7 gün sonra yapılması yaklaşık %90’nın üzerinde bir doğruluk payıyla olumlu sonucun elde edilmesini sağlayacaktır. Kan verilerek yapılan gebelik testleri ise adet gecikmesini takiben ilk günlerde (1-7 gün) yapılabilmekte ve yüksek doğruluk oranıyla olumlu sonuç verebilmektedir. Gebelik şüphesi olan kadınlarda bu nedenlerle her iki yöntem de gebelik durumunu hassasiyetle saptayabilmektedir. Gebelik şüphesi olan kişilerin, kan verecek zaman ve sağlık kuruluşuna ulaşım gibi durumlarının olmaması durumunda öncelikle daha kolay ulaşılabilen idrar testleriyle gebelik durumunu kontrol etmeleri uygun olacaktır. Bu testin olumsuz olması durumunda ise şüphenin hala devam ediyor olması durumunda kan testi ile teyidin yapılması uygun bir seçenek olacaktır.

 

Haber tarihi: 23 / 03 / 2020
Haber Okunma: 1748
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Koronavirüs Salgını Sonrası Akıl Sağlığımız Nasıl Etkilenebilir?
Sonraki: Sağlık çalışanlarına havai fişekli destek
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi