Iğdır Gazetesi Eve Kapandığımız Bu Günlerde Diş Ağrımız Olursa Ne Yapmalıyız? - Iğdır Gazetesi - Iğdır gazetesi, ığdır haberleri

98 yaşındaki Atlas nine, Covid-19 aşısı oldu IĞDIR'da yaşayan, 9 çocuk annesi ve 38 torun sahibi Atlas Yaray'a (98), evine gelen sağlık ...           • KERKİ KÖYÜ BU GÜN ERMENİ İŞĞALİNDAN GERİ ALINDI Kerki, Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin Sederek Rayonu’n...           • Yankı Özel Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri Okulu Açıldı Iğdır’da Yankı Özel Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi görkemli bi...           • KARAKOYUNLU BELEDİYESİ ARAÇ PARKURUNU GÜÇLENDİRİYOR Karakoyunlu Belediye Başkanı Bayram Ali Ballı belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere Karako...           • Kızgın halk, seçim öncesi verdiği sözleri tutmayan belediye başkanını ağaca bağlayıp dövdü Meksika'nın 11 mahalleden oluşan Frontera Comalapa şehrinin Belediye Başkanı Ramirez Aguilar, se&c...           • Rusya yüzde 100 etkinlikte ikinci bir koronavirüs aşısı üretti Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, Spu...           • Öldürülen Ebru Aras'ın ailesi, adalet bekliyor IĞDIR'da, eşi Umut Aras (29) tarafından tabancayla vurularak öldürülen 3 aylık hami...           • Destekle tandır kurup lavaş üretiyorlar IĞDIRLI Necife Karakuş (55) ile Fatma Satı (50), KOSGEB'den aldıkları destekle tandır kurarak, lav...           • Üniversite öğrencilerinden kitap yardımı Bartın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından Iğd...           • Doğu'da 1551 köy ve mahalle yolu ulaşıma kapandı Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan ile Tunceli'de etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 1551 ...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
8220 İzlenme, 31 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
8630 İzlenme, 30 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
8452 İzlenme, 30 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8662 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Eve Kapandığımız Bu Günlerde Diş Ağrımız Olursa Ne Yapmalıyız?

Covid-19 virüsü tüm dünyayı sarmış ve sosyal hayatımızı da etkisi altına alarak bizleri evde kalmaya zorlamıştır. Virüsün yayılımını engelleyebilmek için öncelikle kişisel hijyenimize dikkat ederek evlerimizde kalmak büyük önem arz etmektedir. Enfeksiyon riskinden dolayı sağlık hizmeti aldığımız her türlü sağlık kurumuyla kontağımızı azaltmak; kendimiz, ailemiz, yakınlarımız ve sağlık çalışanları için oldukça önemlidir. Bu sebep ile bugünlerde diş tedavilerimizi ertelemeli miyiz? Acil durumlarda sağlık kuruluşlarına gitmeli miyiz? Eğer diş ağrılarımız olursa evimizde neler yapabiliriz?

Yapılan tedaviler gereği diş hekimleri hastalarla yakın temas halindedir. Hastaların tükürük, kan ve ağız içi sıvılarıyla kontamine olunmaktadır ve yine diş tedavileri esnasında döner aletlerin kullanılması sonucu etrafa saçılarak havada asılı kalan ‘aerosol’ler ortama yayılır. Bu esnada hekim, hasta ve yardımcı sağlık personeli bulaşıcı bir hastalığa sahip ise birbirlerine ve hatta çapraz enfeksiyona neden olarak bir sonraki hastaya enfekte edici ajanı bulaştırabilir. Bu nedenle eğer bulaşıcı bir hastalığa sahipsek ve özellikle bugünlerde corona virüs belirtileri olan; ateş, kuru öksürük ve halsizlik gibi belirtilerimiz mevcut ise ve son 2 hafta içinde yurtdışı seyahatimiz olduysa veya olan birisiyle yakın temasımız mevcutsa diş kliniklerine başvurmamalıyız. Sadece acil durumlar halinde diş hekimlerine başvurulması gereklidir.

Türk Diş Hekimleri Birliğinin(TDB) aldığı karara göre diş hekimliğindeki acil durumlar şöyledir;

 Ağrı (dişin sinir pulpa dokusu kaynaklı geçmeyen şiddetli diş ağrısı, şişmeye neden olan apse veya bakteriyel enfeksiyonlar, ağız bölgesindeki ağrılı ülserasyonlar, ortodontik tel ve braket kırılmasına bağlı oluşan ağrı ve yaralanmalar, perikoronitis veya yirmi yaş dişi kaynaklı ağrılar, çekim soketi iltihabı (dry Soket), protez vurukları)

Travma (diş kırıkları, dişin tamamen yerinden çıkması, çene ve yüz bölgesinde meydana gelen kırıklar)

Hayatı tehdit eden acil durumlar (kanama, hastanın havayolu açıklığını tehdit eden ağız içi veya dışı enfeksiyonlar)

Medikal sorunu bulunan  hastalar (radyoterapi, kemoterapi, organ nakil hastaları)

Önceden yapılan ameliyatların dikişlerinin alınması

Geçici restorasyon kırıkları ve kayıplarının tedavisi.

     Bu süreçte evde yapabileceklerimizi şöyle sıralayabiliriz;  günde 2 kez dişlerimizi fırçalamak, diş ipi , ara yüz fırçası ve ağız gargaralarını kullanarak optimum ağız ve diş sağlığını sürdürmek. Yarım kalmış diş tedavilerimiz varsa bu süreçte geçici diş ve dolgularımızın kırılıp zarar görmesine neden olacak yapışkan ve sert gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır.  Eğer şikayetlerinizin gerçekten acil olduğunu düşünüyorsak mutlaka diş hekiminizle irtibata geçerek tavsiye ve direktiflerine harfiyen uyunuz.

Haber tarihi: 28 / 04 / 2020
Haber Okunma: 1516
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Bu Covid Hangi Covid?
Sonraki: Suudi Arabistan'dan yurda getirilen 169 Türk vatandaşı yurtlara yerleştirildi
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi