Iğdır Gazetesi Türkiye'deki kuş türlerinin yüzde 62'si “Doğu'nun kuş cenneti"nde yaşıyor - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Eğitim-Bir-Sen Iğdır İl Başkanı Erkan Çiğdem, "Öğretmenlik Meslek Kanunu vaatte kalmasın, hayat bulsun Tüm Türkiye’de Eğitim-Bir-Sen tarafından eş zamanlı olarak basın açıklaması...           • SERKA Toplantısı Yapıldı Serhat Kalkınma Ajansı'nın (SERKA) yönetim kurulu toplantısı, dönem başkanı Iğdır Valisi...           • Bakkal ve Manavlara Saat Kısıtlaması Kaldırıldı İçişleri Bakanlığının genelgesiyle gıda sektöründe faaliyet gösteren bir&cce...           • Valimizin Eşi Hatice Sarıibrahim Halı-Kilim Kursunu Ziyaret Etti Vali/Belediye Başkan V. H. Engin Sarıibrahim’in eşi Hatice Sarıibrahim hanımefendi, Iğdır &U...           • Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Başladı Karakoyunlu İlçesi Zülfikar Köyünde çiftçilik yakan Ezcacı All...           • Vali H. Engin Sarıibrahim Karakoyunlu İlçesini Ziyaret Etti Vali/Belediye Başkan V.  H. Engin Sarıibrahim, Karakoyunlu İlçesini ziyaret edrek il&c...           • Iğdır-Erzurum Karayolu açıldı Baraj yapımı nedeniyle bir süredir kapalı bulunan Iğdır, Karakurt, Erzurum yolu baraj inşaatı...           • “Bağımlılık İle Mücadele” Toplantısı Yapıldı Vali/Belediye Başkan V.  H. Engin Sarıibrahim başkanlığında “Bağımlılık İle Mücade...           • Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim Milli Sporcumuz Özlem Yıldız ve Antrenörlerini Makamında Ağırladı Vali/Belediye Başkan V.  H. Engin Sarıibrahim, Gençlik ve Spor İl Müdürl&uum...           • Iğdır Ford Surkit Bayisi Öğrencilerin Eğitimi İçin Araç Hibe Etti Iğdır Ford Surkit Bayisi tarafından, Iğdır Ford Bayii ile Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler ...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
8111 İzlenme, 33 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
8512 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
8325 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8598 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Türkiye'deki kuş türlerinin yüzde 62'si “Doğu'nun kuş cenneti"nde yaşıyor

Doğu Anadolu'nun kuş cenneti olan Aras Nehri Kuş Cenneti'nin kuş bilimine katkıları her geçen gün artıyor.Iğdır'ın Tuzluca ilçesine bağlı Yukarı Çıyrıklı köyünde bulunan Aras Kuş Cenneti, dünya kuş bilimi açısından oldukça önemli noktalar arasında yer alıyor.Alanda her mevsim yapılan halkalama çalışmaları sayesinde bölgede yaşayan kuş türleri ve yaşantıları hakkında önemli veriler elde ediliyor.

Kuzeydoğa Derneğince, gönüllüler tarafından yaklaşık 15 yıldır bölgede sürdürülen halkalama çalışmalarında bugüne kadar 299 kuş türü halkalanmıştı. Geçtiğimiz günlerde alanda tespit edilen taşçeviren ve bıyıklı sumru kuşları da halkalanınca bu sayı 301'e ulaştı.Türkiye'de 300'ün üzerinde kuş halkalamayı başaran az sayıda istasyonun arasına katılan Aras Nehri Kuş Cenneti, ulaştığı bu rakamla yurdun en sıcak noktalarından biri konumuna geldi.

Kuzeydoğa Derneğinin başkanlığını yapan Koç ve Utah üniversiteleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aras Kuş Cenneti'nin, Türkiye'nin en önemli kuş istasyonlarından biri olduğunu söyledi.İstasyondaki halkalama çalışmalarının her geçen gün daha da geliştiğini belirten Şekercioğlu, "Bu yıl halkalanan kuş sayısı 300 türü geçerek 301'e ulaştı. Bu sayede Türkiye'deki kuş türlerinin yüzde 62'si Aras Kuş Cenneti'nde kaydedilmiş oldu." dedi.

Ulaşılan istatistiğin, Aras Kuş Cenneti'nin, yurttaki en zengin kuş cennetlerinden biri olduğunun göstergesi olduğunu aktaran Şekercioğlu, "Dünya kuş gözlem web sitesi eBird'de Aras Nehri Kuş Cenneti Türkiye'de ilk sıradaki sıcak kış gözlem kuş noktası. Yani en çok kuş türünün kaydedildiği sıcak nokta. Türkiye'de 300 kuş türünü geçen birkaç nokta var, Doğu Anadolu'da ise sadece Aras Nehri Kuş Cenneti geçmiş durumda." diye konuştu.İstasyonda bugüne kadar 120 binden fazla kuş halkalandıIğdır'ın, denize kıyısı olmamasına rağmen böylesine bir başarıya ulaştığını ifade eden Şekercioğlu, şöyle devam etti:

"Bu açıdan sadece Kayseri Sultansazlığı ile rekabet içinde. Biz burada taşçeviren ve bıyıklı sumru türlerini kaydederek 300 ve 301. kuş türüne ulaştık. Burada Kuzeydoğa Derneği olarak, Iğdır Üniversitesi, Koç Üniversitesi, (ABD) Utah Üniversitesi ve Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile beraber halkalama çalışmalarını 2006 yılından beri yürütüyoruz, bu sene 15. sonbahar halkalama sezonundayız. Şimdiye kadar 120 binden fazla kuş halkaladık ve 301 kuş türü kaydettik.”

"Türkiye kuş türlerinin yüzde 70'i Iğdır'da kaydedildi"Iğdır'ın coğrafi şartları nedeniyle kuşlar için vazgeçilmez bir merkez konumunda bulunduğunu aktaran Şekercioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kuzeydoğa Derneği olarak Iğdır genelinde şimdiye kadar 336 kuş türü kaydettik. Bu sayede Iğdır ilimiz de kuş açısından Türkiye'nin en zengin illerinden biri oldu ve şimdiye kadar Türkiye kuş türlerinin yüzde 70'i, denize kıyısı olmayan, ufak bir yüzölçümüne sahip ama Ağrı Dağı ve Aras Nehri ile beraber çok zengin bir coğrafyayı bulunduran Iğdır ilimizde kaydedildi.”

Haber tarihi: 15 / 10 / 2020
Haber Okunma: 227
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: KANTİN ESNAFI ZARARDA
Sonraki: Muharrem İnce, Iğdır’a Geldi
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi