Iğdır Gazetesi Kadın Hastalıkları-Jinekoloji - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

Eğitim-Bir-Sen Iğdır İl Başkanı Erkan Çiğdem, "Öğretmenlik Meslek Kanunu vaatte kalmasın, hayat bulsun Tüm Türkiye’de Eğitim-Bir-Sen tarafından eş zamanlı olarak basın açıklaması...           • SERKA Toplantısı Yapıldı Serhat Kalkınma Ajansı'nın (SERKA) yönetim kurulu toplantısı, dönem başkanı Iğdır Valisi...           • Bakkal ve Manavlara Saat Kısıtlaması Kaldırıldı İçişleri Bakanlığının genelgesiyle gıda sektöründe faaliyet gösteren bir&cce...           • Valimizin Eşi Hatice Sarıibrahim Halı-Kilim Kursunu Ziyaret Etti Vali/Belediye Başkan V. H. Engin Sarıibrahim’in eşi Hatice Sarıibrahim hanımefendi, Iğdır &U...           • Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Başladı Karakoyunlu İlçesi Zülfikar Köyünde çiftçilik yakan Ezcacı All...           • Vali H. Engin Sarıibrahim Karakoyunlu İlçesini Ziyaret Etti Vali/Belediye Başkan V.  H. Engin Sarıibrahim, Karakoyunlu İlçesini ziyaret edrek il&c...           • Iğdır-Erzurum Karayolu açıldı Baraj yapımı nedeniyle bir süredir kapalı bulunan Iğdır, Karakurt, Erzurum yolu baraj inşaatı...           • “Bağımlılık İle Mücadele” Toplantısı Yapıldı Vali/Belediye Başkan V.  H. Engin Sarıibrahim başkanlığında “Bağımlılık İle Mücade...           • Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim Milli Sporcumuz Özlem Yıldız ve Antrenörlerini Makamında Ağırladı Vali/Belediye Başkan V.  H. Engin Sarıibrahim, Gençlik ve Spor İl Müdürl&uum...           • Iğdır Ford Surkit Bayisi Öğrencilerin Eğitimi İçin Araç Hibe Etti Iğdır Ford Surkit Bayisi tarafından, Iğdır Ford Bayii ile Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler ...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
8111 İzlenme, 33 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
8512 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
8325 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8598 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Kadın Hastalıkları-Jinekoloji

Kadınlarımızı ilgilendiren her türlü sorun ve hastalığı içerisine alır.

Yumurtalık kistlerinden, myomlara, vajinal enfeksiyon, idrar kaçırma ve idarr yolu enfeksiyonlarına, düşme çarpma travmalarına, kanser ve korunma yöntemlerine kadar kadın sağlığını, aileye yansımalarını içerisine alan geniş bir hastalık grubudur.

Myom-Kist-Kanser grubu hastalıklar jinekolojik muyaene, ultrason duruma göre FMRI, labaratuar testleri ile tanı alır ve ameliyat mı gerekiyor, medikal tedavi mi ya da fitoterapi yardımcı olur mu? Jinekoloğunuz size ayrıntılı bilgilendirmeyi yapacaktır.

İdrar kaçırma, vajinal bolluk ve sarkmalar, dudak büyüklükleri estetik ameliyat grubunda yer alıp ayrı bir konu olarak sitemizde yer alıyor.

Vajinal bakım, vajinal enfeksiyonlar mantar başta olmak üzere vajen ve idrar yolu enfeksiyonları idrar ve vajinal kültür alınarak  tedavisi planlanıyor.

Genital  organların  PH yapısının kendi florasını koruyacak bilgileri drünzilegirişgin youtube videolarında, instagram linklerimizde bulabilirsiniz.

Geblik, menapoz, doğum ve lohusalık, cinsel sağlık ve üreme güçlüklerinde uygun fitoterapik yağlar, tabletler GİRİŞGİNAİLE DANIŞMANLIK merkezimizden temin edilebiliyor.

VİRJİN(  BAKİRE) KIZLARIMIZIN MUAYENESİ

 Bakire olduğu için kız çocukları zarar verecek korkusu ile jinekolojik muayeneye gelmiyorlar/ getirilmiyorlar.

Bekar kızlarımızın  muayenesinde  herhangi  bir alet  takmıyoruz. Kızlık zarına zarar verecek hiçbir uygulama yapmayız. Çocuklarımızın cinsel hakları, hukuki sorun yaşamamaları için titizlikle hareket ederiz.

Muayenelerimiz sadece peçete ya da  spanç dediğimiz sargı bezleri ile dudaklar ayrılarak dışarıdan gözlemleriz. Kültür alabiliriz. Smear alamayız, fitil koyamayız. Tampon önermeyiz. Seks oyuncakları zarar verebilir.

Bekar kızlarımız bize idrara sıkışık olarak gelmelidirler ki karından rahim  ve yumurtalık ultrasonlarını yapabiliriz. Vajinal ultrason yapamayız.

Hormon testlerimizi de adetin 3. 4. günü yaparız.

Bakire kızlarımızda insan. Onlarda mantar olabilir, Kist sorunu ile karşılaşabilirler. Adet düzensizlikleri, tüylenme sorunlarından yakınabilirler. Dış dudaklarını beğenmeyebilir ya da kızlık zarı ile ilgili akıllarına takılanlar olabilir.

Erkek ergen çocuklarımızda bağımlılık veya hayatlarında ters giden şeyler için hekim ya da psikolog desteği talep edebilirler.

Mykoplazma,klamidya, sfiliz, Herpes, gonore, AİDS, HPV.

Sayısız enfeksiyon var. Lakin genitalkanserlerden sorumlu olduğu ve ülkemizde de salgın gibi yayıldığı için en çok HPV( Human Papilloma virüsten) sade ve anlaşılır bir bilgilendirme yapacağız.

1.HPV. cinsel yolla bulaşır. 150’ye yakın çeşidi vardır ve her gün yenileri ekleniyor.(MUTASYON)

2.16,18,31,33 KANSER YAPAN TİPLERDİR.

3-Smear testi ile rahim ağzına verdiği hasarı tespit ederiz. Şüpheli çıkar ise biyopsi gerekir.

3.HPV tiplemeleri ise Ketem ya da özel hastanelerde yapılıyor. Aile hekimliklerinde salgın sürecinde yapılıyor mu? Danışmanlık gerekiyor.

4. Ocak ayından sonra dokuzlu aşının ülkemize gireceği söyleniyor. Aşı sadece riskli tiplere karşı koruma sağlıyor. Kız ve erkek çocuklara ergenlik dönemi çocuğun ailesi ile olan cinsel iletişim ve bilincine göre yapılmalıdır. Herhangi bir cinsel temas olmasa da tacizlerden korkan ailelerimiz artık yaptırmaktadırlar.

5. Prezervatif HPV den koruma sağlamaz. HPV genital salgılarda yer alır ve oral seksle gırtlakta siğil ya da kanser yapabilir. Avrupa’da anüs kanserleri artmıştır. Ülkemizde 20 yaş altı rahim ağzı kanserine yakalanan kız çocuklarımız olmaya başlamıştır.

6-Güvenli seks eğitimi, çocukların CYBH ‘dan korunmasına yardımcı olacaktır. Gençler prezervatifle

Her türlü mikroptan korunabilecekleri yanılgısına düşüyorlar. HPV bulaşı olan kadınlarımızın danışmanlık almasında fayda var. Gelecek yaşamını planlaması gerekiyor. Takiplerinin de gözden kaçmaması lazım.

Tüm viral hastalıklarda bağışıklık ve bakım önemlidir. Artık her türlü virüs ile iç içe yaşama sürecine girdik.

İnsanın ruh beden ve cinsel sağlığını koruyabilmesi çok da kolay görünmüyor.

Artık büyük çabalar sarf etmemiz ve sağlığımıza olan bilincimizi, yatırımımızı artırmalıyız.

Haber tarihi: 26 / 10 / 2020
Haber Okunma: 122
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Ermenistan ordusu, Azerbaycan birliklerine ve sivillere saldırarak üçüncü ateşkesi de ihlal etti
Sonraki: KATI YAKIT (KÖMÜR VE ODUN) SATIN ALINACAKTIR
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi