Iğdır Gazetesi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Başladı - Iğdır Gazetesi - Iğdır gazetesi, ığdır haberleri

98 yaşındaki Atlas nine, Covid-19 aşısı oldu IĞDIR'da yaşayan, 9 çocuk annesi ve 38 torun sahibi Atlas Yaray'a (98), evine gelen sağlık ...           • KERKİ KÖYÜ BU GÜN ERMENİ İŞĞALİNDAN GERİ ALINDI Kerki, Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin Sederek Rayonu’n...           • Yankı Özel Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri Okulu Açıldı Iğdır’da Yankı Özel Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi görkemli bi...           • KARAKOYUNLU BELEDİYESİ ARAÇ PARKURUNU GÜÇLENDİRİYOR Karakoyunlu Belediye Başkanı Bayram Ali Ballı belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere Karako...           • Kızgın halk, seçim öncesi verdiği sözleri tutmayan belediye başkanını ağaca bağlayıp dövdü Meksika'nın 11 mahalleden oluşan Frontera Comalapa şehrinin Belediye Başkanı Ramirez Aguilar, se&c...           • Rusya yüzde 100 etkinlikte ikinci bir koronavirüs aşısı üretti Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, Spu...           • Öldürülen Ebru Aras'ın ailesi, adalet bekliyor IĞDIR'da, eşi Umut Aras (29) tarafından tabancayla vurularak öldürülen 3 aylık hami...           • Destekle tandır kurup lavaş üretiyorlar IĞDIRLI Necife Karakuş (55) ile Fatma Satı (50), KOSGEB'den aldıkları destekle tandır kurarak, lav...           • Üniversite öğrencilerinden kitap yardımı Bartın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından Iğd...           • Doğu'da 1551 köy ve mahalle yolu ulaşıma kapandı Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan ile Tunceli'de etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 1551 ...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
8220 İzlenme, 31 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
8630 İzlenme, 30 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
8452 İzlenme, 30 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8662 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Başladı

Karakoyunlu İlçesi Zülfikar Köyünde çiftçilik yakan Ezcacı Allahverdi KARACA tarafından ekimi gerçekleştirilen Gızıl Gül (rosa damascena) cinsi Iğdır’a has doğal özelliği kaybolmamış fidelerle oluşturulan gül tarlası ve lavanta tarlasını İl Müdürümüz Özkan YOLCU ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İl Müdürü Yolcu; İlimizin endemik bitki çeşitliliğinin çok yüksek olduğunu, buna aromatik bitkilerin de yetiştiriciliğinin eklenmesi eminim ki gelecek yıllarda İlimizde bu alanda büyük bir sektör oluşturacaktır. Girişimci aynı zamanda eczacı olan Allahverdi kardeşimizin baba toprağında yetiştiricilik yapması da İlimiz tarımı açısından örnek olacaktır. Çalışmalarından başarılar diliyorum” dedi.

Yaptığı ekim ve çalışmalar hakkında bilgi veren Allahverdi KARACA ise; “Bu çalışmalarla ilgili olarak şirket kurduk, Tıbbi ve Aromatik bitkisel yağlar alanında üretim yapmak. Bu alanda Şehrimizde mevcut olan kızıl gülün değerlerini araştırdık ve kalitesinin oldukça iyi olduğunu gördük. Ekimini yapıp yaygınlaştırarak kendi yapacağımız fabrikada işleyerek yağ ve suyunu elde edeceğiz. Türkiye’de diğer bölgelerden getireceğimiz bitkilerle beraber işlemek istiyoruz. Bu amaçla hem deneme, hem de örnek olması açısından kendi köyümüzde şahsımıza ait arazide ekim yaptık“ şeklinde konuştu.

Haber tarihi: 23 / 11 / 2020
Haber Okunma: 284
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Valimizin Eşi Hatice Sarıibrahim Halı-Kilim Kursunu Ziyaret Etti
Sonraki: Eğitim-Bir-Sen Iğdır İl Başkanı Erkan Çiğdem, "Öğretmenlik Meslek Kanunu vaatte kalmasın, hayat bulsun
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi