Iğdır Gazetesi SON GÜNLERİN IĞDIRI! - Bayram GÜNEŞ - Iğdır Gazetesi - ığdır haberleri

VALİ/BELEDİYE BAŞKAN V. HÜSEYİN ENGİN SARIİBRAHİM'İN Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümünü gurur ve sevinçle kutlamaktayız. Gaz...           • Iğdır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Atakan Demircinin Cumhuriyet Bayramı Kutlaması Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere aziz şehit ve gaz...           • PTT Başmüdürlüğü’nden Vali Sarıibrahim’e 180'inci Kuruluş Yıl Dönümü Ziyareti PTT Baş Müdür V. İsmail Akgül ve Merkez PTT Müdürü Erol Şamiloğlu, P...           • SGK İl Müdürü Birsen Dursun’dan “Kayıt Dışı Mücadele” Açıklaması Iğdır SGK İl Müdürlüğünden İl Müdürü Birsen Dursun imzalı kayıt...           • Belediye çocuk oyun parklarını yeniliyor Iğdır Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, en yakın zamanda daha modern haliyle &c...           • Emniyet Genel Müdürü Aktaş'ın ziyaretleri Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Iğdır'da bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulun...           • Erdoğan'dan kendisiyle ilgili skandal paylaşım yapan Hollandalı siyasetçiye tepki: Milletvekili müsveddesi, haddini bil Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, partisinin Malatya 7. Olağan İl Kongresi'nde konu...           • Ermenistan ordusu, Azerbaycan birliklerine ve sivillere saldırarak üçüncü ateşkesi de ihlal etti Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan'ın,...           • Kadın Hastalıkları-Jinekoloji Kadınlarımızı ilgilendiren her türlü sorun ve hastalığı içerisine alır. Yumurtal...           • KATI YAKIT (KÖMÜR VE ODUN) SATIN ALINACAKTIR AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ AİLE, ÇALIŞMA VE S...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
8067 İzlenme, 33 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
8489 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
8266 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
8568 İzlenme, 33 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri

SON GÜNLERİN IĞDIRI! - Bayram GÜNEŞ

SON GÜNLERİN IĞDIRI!

Yazar: Bayram GÜNEŞ |  Tarih: 07 / 04 / 2016 |  Yazı Okunma: 4528


 

           2016 yılının Nisan ayına girerken, bu yazıyı kaleme alıyorum. 7 Haziran seçimlerinde, Iğdır’a özgü siyasi yazılar yazmayı çok arzularken, aniden vazgeçtim. Kirli siyasetler beni soğuttu.

  Iğdır’da HDP ve AKP birer milletvekili kazandı. HDP’li vekilin Iğdır’a vereceği bir şey olmadığı için es geçiyorum. Siyasi hayatı sönmüşken, son seçimde kazanan Nurettin Aras, büyük bir sürpriz yaptı. İktidar partisinin milletvekili olduğu için, Iğdırlı ondan çok şey bekliyor.

  Iğdır merkezde, eskiye dair bir şeyler aramak isterseniz, beş on eski eve rastlayabilirsiniz. Geçmişi hatırlatan izler, tümüyle yok edildi. Iğdır artık büyük şehirlerin bir semti konumundadır. Sadece binalar ve mekânlar değil, insan profili de değişti. İnsan kendini burada, bir başka şehirdeymiş gibi hissediyor. Birkaç tanıdık insanın dışında burada yaşayanları da tanımak da zorlaştı.

  Her zaman yazdığım gibi Iğdır’da devletin aklı olmadı! Sadece kurumlar ve görev ifa eden kişiler, devleti bizlere hatırlattı. Iğdır’ın stratejik konumu yâdsındı. Yıllarca Iğdır mafya türü yöntemlerle yönetildi. Farklı ve radikal ideolojiden gelenler ise Iğdır’ı, örgütsel amaçları için kullanmaya çalıştılar ve yine aynı misyonlarına devam ediyorlar. Hasan Alagöz’ün Iğdır için yaptığı tespitler, doğru çıkmaya başladı. Onun, kent kültürü ve kentsoylu düşüncesini hayata geçirmeyi bir tarafa bırakın, siyasiler ve ileri gelenler, bu fikri algılayamadılar. Her türden rantçı kesimler, yaşanılır bir Iğdır yerine, Iğdır’daki potansiyelden nasıl bir yarar elde ede bilirizin peşine düştüler. Köylerimiz ve orada yaşayanlarımız olmasa, Iğdır’a baba yurdu diyemeyeceğiz!

  Bu soğuk kış günlerinde, geçmişe dalmak kolay oluyor. Ne de olsa günler uzun, gelirler düşük ve soğuğa mukavemet var. En çok kış aylarında insanlarımız ölüyor. Sayısı azalan takvim yaprakları gibi aşina yüzlerin, aniden hayata veda edişine tanık oluyoruz. Cenaze çadırında ölenlerin en yakınlarını görme fırsatını yakalıyoruz. Zamanında genç yaşta Iğdır’ı terk eden bu insanların soluk suratlarında, mutsuzluğu ve Iğdır’dan ayrı düşmenin rahatsızlığını okuyoruz. Bazıları zengin olmuş olsalar bile, ruhen birer yabancıdan farksızdırlar. Büyük şehirlerde ve yurt dışında Iğdır’ın hasretini çekenler çoğunlukta ama başka şehrin insanları gibi örgütlü değiller ve başka toplumlar karşısında ağırlıkları yok! Bireysel yaşıyorlar ve ben merkezli hareket ediyorlar. Bir araya gelmenin en önemli aracı olarak, Azerbaycan derneklerinde orgazm olmaya çalışıyorlar.

  Tarih bilincinden gelenek ve göreneklerden iyice uzaklaşan Iğdırlının, en önemli gurur kaynağı, maddi olarak ne kadar kazandığı üzerine kurulmuştur. Çocukluk yıllarında hangi zorluklar içinde yaşadığı ve geçmişteki o mükemmel insan ilişkilerinin ne kadar mutlu kaldıklarını unutmuşlar. Mekanik yaşama adapte olan insanlarımızın nasıl bir kör geleceğe yuvarlandığını ve bu dünyadan gittikten sonra evlatları tarafından pek de hayırla yâd edilmeyeceğini düşünmek zahmetine katlanmıyorlar. Bir insan başka bir gezegende yaşasa bile, geçmişe saygı duymalı, geçmişini anmalı ve değerlerini yaşatmaya büyük özen göstermelidir. Hele ülkemizin başında bu kadar bela ve düşman varken!

  Iğdır, yerli halk için artık kayıp edilmiş bir şehirdir. Bunun sebebi çok çeşitlidir ve sorumlusu da çoktur. Bundan sonra yapılacak şey, köylerimizi ve bize ait olan değerleri korumaktır. Iğdır da şimdiye kadar yapılan siyaset, büyük bir yalandan ibaretmiş. Hiçbir lider veya  siyasi, Iğdır’ı kurtaramaz, Iğdır sevdalılarından başka! Milli bayramlar Iğdır’da fazla bir anlam taşımıyor. Dini bayramların da eski tadı yok. Tuz buz olmuş. Iğdır halkı yalnızca Aşura günü, Ağrı dağına inat ayağa kalkıyor. Ne yazık ki, onu da istismar ediyorlar!

  Iğdırlının birkaç yüzü vardır. Bir yüzü Azerbaycan’a, bir yüzü İran’a, bir yüzü Kandil’e, bir yüzü Kerbela’ya,  bir yüzü Ankara’ya dönerken, kıblemiz ortada kayboluyor. İki kesimden biri Küfe’li, diğeri ise Orta Doğu’nun en tipik özelliğini taşıyor. Vatan sevgisi ve ihanet, Iğdır sevdası ve menfaat bir arada yürüyor. Nemelazımcılık, çekiştirme, kıskançlık ve engelleme, bir hastalık olarak çoğu Iğdırlının kılcal damarlarına yerleşmiş.

  Her sorunun mutlaka bir çözümü vardır. İnanmak ve sevmek, sorunlarımızı çözmek için yeterlidir. Önemli olan Iğdır’da anlamlı yaşamak ve olumlu izler bırakacak şekilde ölmektir. Bir insanin yaşantısı ve ölümü, hayvanlardan farklı olmalıdır. Zamanında borusu ötenlerin, son hallerini ve ölümden sonrasını gördük ve görmeye devam ediyoruz. Iğdır’da hiçbir şey, tatlı bir muhabbetin ve samimi bir paylaşımın yerini vermiyor.

  Iğdır’a ve kendimize, her bakımdan sahip çıkalım.

 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi